Hoppa till sidans innehåll
Skip Navigation Links
SM 2017
Nyheter
Inbjudan
Program
Anmälan
Logi
Destinationsinfo
Kontakt
Seedningar
Lottning
Lag per klass
Lag per klubb
Deltagarlista per klubb
Spelarguider
Ungdomsklasserna
Beställ matchinfo
Resultat
Klubb- och Medaljliga
Skip Navigation Links
SM 2016Expand SM 2016
Skip Navigation Links
SM 2015Expand SM 2015
Skip Navigation Links
SM 2014Expand SM 2014
Skip Navigation Links
SM 2013Expand SM 2013
Skip Navigation Links
SM 2012Expand SM 2012
Skip Navigation Links
SM 2011Expand SM 2011
Skip Navigation Links
SM 2010Expand SM 2010
Skip Navigation Links
SM 2009Expand SM 2009
Skip Navigation Links Skip Navigation Links
Logga in

SM-Resultat

Till slutspelsresultat från 8-del

Skytte

Öppen

1:a Jessica Johansson CPC
2:a Alexander Norin LID
3:a Håkan Jonsson SUN
3:a Johan Bredin LEJ

Dam

1:a Annika Fjälkner LID
2:a Cecilia Holm SKT
3:a Charlotte Sällbom SUN
3:a Anne-Marie Carlsson IST

Junior

1:a Alexander Norin LID
2:a Niclas Carlén LID
3:a Lars Nilsmark ÖDE
3:a Amanda Sandström SÖR

Öppen Mixed
1:a Joachim Andersson, Jessica Johansson, COCCINELLE PETANQUE CLUB MALMÖ, CPC
2:a Pablo Patron, Anette Söderlund, SSK GOTHENBURG BOULE BANGERS, GBB
3:a Elisabet Larsson, Rickard Nilsson, COCCINELLE PETANQUE CLUB MALMÖ, CPC
3:a Birgitta Ekroth, Mats Hamberg, BOO SPORT KLUBB, BOO

V55 Mixed
1:a Lena Rut Ahl, Simon Cohen, BOULE KLUBBEN KÄRNAN, KÄR
2:a Cerstin Pettersson, Tore Pettersson, IF BODENS PETANQUE ARCTIQUE BOULE, BOD
3:a Lee Ekström, Catharina Wiberg, FAGERSJÖ PS, FPS
3:a Anita Karlsson, Lennart Lundahl, RONNEBY BOULE CLUB, RON

V65 Mixed
1:a ViviAnne Boström, Åke Jacobsson, GULDSTADENS BOULE CLUB, GBC
2:a Edina Veznaver, Rudjeroi Veznaver, JOBEROR BS LJUNGBY, JOB
3:a Jan Berndtsson, Liselotte Berndtsson, LEJONKULAN PETANQUE CLUB, LEJ
3:a Jan-Olof Holmström, Margareta Holmström, LULEÅ BOULE KLUBB, LUL

Öppen Singel
1:a Rickard Nilsson, COCCINELLE PETANQUE CLUB MALMÖ, CPC
2:a Thomas Wiede, HALMSTAD PETANK, HPK
3:a Håkan Berg, LINDOME BOULE KLUBB, LID
3:a Alexander Norin, LINDOME BOULE KLUBB, LID

Dam Singel
1:a Jenny Hamberg, BOO SPORT KLUBB, BOO
2:a Victoria Gradin, CLUB BOULE LA POMME DE PIN, POM
3:a Camilla Csapó, SKATÅS BOULE KLUBB, SKT
3:a Marie den Dulk, SKATÅS BOULE KLUBB, SKT

V55 Singel
1:a Simon Cohen, BOULE KLUBBEN KÄRNAN, KÄR
2:a Lars Frykberg, 018 PETANQUE SÄLLSKAP, 018
3:a Sven Sandin, FAGERSJÖ PS, FPS
3:a Jonny Patron, BOULE KLUBBEN KÄRNAN, KÄR

V65 Singel
1:a Inger Löfgren, BOULE KLUBBEN KÄRNAN, KÄR
2:a Jörgen Stening, LEJONKULAN PETANQUE CLUB, LEJ
3:a Jan Nilsson, LILLENS VÄNNER, LVÄ
3:a Rune Utterström, LULEÅ BOULE KLUBB, LUL

Öppen Trippel
1:a Joachim Andersson, Jessica Johansson, Rickard Nilsson, COCCINELLE PETANQUE CLUB MALMÖ, CPC
2:a Håkan Berg, Anders Larsson, Alexander Norin, LINDOME BOULE KLUBB, LID
3:a Marcus Enbom, Martin Jansson, Åke Löwbeer, MARIA BOULEKLUBB, MAR
3:a Patrik Andersson, Jimmy Löf, Thomas Wiede, HALMSTAD PETANK, HPK

Dam Trippel
1:a Birgitta Ekroth, Jenny Hamberg, Pia Terestchenko, BOO SPORT KLUBB, BOO
2:a Monica Eriksson, Irma Gustafson, Gabriella Karp, LEJONKULAN PETANQUE CLUB, LEJ
3:a Eva-Karin Ingelstedt, Marli Pettersson, Helene Widing, SKATÅS BOULE KLUBB, SKT
3:a Birgitta Bengtsson, Sandra Jönsson, Nina Roth, ÅSTORPS BJÖRNBOULARE, ÅST

V55 Trippel
1:a Simon Cohen, Jonny Patron, Lennart Rasmusson, BOULE KLUBBEN KÄRNAN, KÄR
2:a Carina Janson, Clas Janson, Mats Lindén, COCCINELLE PETANQUE CLUB MALMÖ, CPC
3:a Lee Ekström, Sven Sandin, Catharina Wiberg, FAGERSJÖ PS, FPS
3:a Marianne Henriksson, Peter Olsson, Britt Rosén, LA BOULE JOYEUSE, GPK, LBJ

V65 Trippel
1:a Kenneth Johansson, Lennart Johansson, Birgitta Olausson, VARBERGS BK KULKNAPPEN, VAR
2:a Kerstin Belfrage, Nils Belfrage, Jörgen Olsson, SKATÅS BOULE KLUBB, SKT
3:a Britt Frånberg, Maj- Britt Norberg, Sven Nordlund, SUNDSVALLS BOULEKLUBB, SUN
3:a Per-Olof Ahlin, Ingemar Johansson, Åke Thunfors, SÄLL.MARIESTADSBOULEARNA, SMB

Öppen Dubbel
1:a Patrik Andersson, Thomas Wiede, HALMSTAD PETANK, HPK
2:a Håkan Berg, Anders Larsson, LINDOME BOULE KLUBB, LID
3:a Alex Lindquist, Rickard Nilsson, COCCINELLE PETANQUE CLUB MALMÖ, CPC
3:a Thomas Finné, Jimmie Olsen, HALMSTAD PETANK, HPK

Dam Dubbel
1:a Tove Orrbeck, Anna Theander, SSK GOTHENBURG BOULE BANGERS, GBB
2:a Anne-Marie Carlsson, Kicki Wahlberg, CLUB ISTANBOULE, IST
3:a Marie den Dulk, Carina Schultz, SKATÅS BOULE KLUBB, SKT
3:a Sandra Jönsson, Susanne Olofsson, ÅSTORPS BJÖRNBOULARE, ÅST

V55 Dubbel
1:a Simon Cohen, Jonny Patron, BOULE KLUBBEN KÄRNAN, KÄR
2:a Kenneth Bengtsson, Lars Öhman, HÖGANÄS BOULE KLUBB, HBK
3:a Kjell Karp, Curt Renkonen, BS NORDBOULEN, NOR
3:a Lars-Göran Persson, Urban Sandberg, GULLBRANNA BOULE KLUBB, GUB

V65 Dubbel
1:a Jan Eriksson, Jan-Erik Lönn, MORA-ORSA BOULE SÄLLSKAP, MOR
2:a Sigfrid Gustavsson, Bertil Hagenbrant, BOULEKLUBBEN LILLA LE, LLE
3:a Hans Eriksson, Hans Nyström, TROLLBÄCKENS BOULECLUB, TBC
3:a Rehne Lillelund, Sören Lindh, FÖRENINGEN GÄSTABUDBOULARNA, GÄS

Junior Mixed
1:a Caroline Carlen, Daniel Eriksson, LINDOME BOULE KLUBB, LID
2:a Emelie Karlsson, Jack Jansson Carlsson, KLUBBMIXADES KLUBB, MXD
3:a Nanna Boström, Niklas Carlén, LINDOME BOULE KLUBB, LID
3:a Oliver Qvarnström, Amanda Sandström, SÖRBYÄNGENS BOULEKLUBB, SÖR

Yngre Junior Mixed
1:a Sara Andersson, Marcus Ström, BOO SPORT KLUBB, BOO
2:a Paul Johansson, Cajsa Qvarnström, SÖRBYÄNGENS BOULEKLUBB, SÖR
3:a Emma Bernström, Carl Nordström, SÖRBYÄNGENS BOULEKLUBB, SÖR
3:a Saga Wahlberg, Viktor Karlsson, CLUB ISTANBOULE, IST

Minior Mixed
1:a Linn Callderyd, Ivar Liljegren, KLUBBMIXADES KLUBB, MXD
2:a Emmelie Gustavsson Engdahl, Rasmus Gustavsson Engdahl, SÖRBYÄNGENS BOULEKLUBB, SÖR

Junior Singel
1:a Lars Nilmark, ÖDENÄS IDROTTSFÖRENING, ÖDE
2:a Thor Andreas Hjelm, COCCINELLE PETANQUE CLUB MALMÖ, CPC
3:a Niklas Carlén, LINDOME BOULE KLUBB, LID
3:a Loo Stening, COCCINELLE PETANQUE CLUB MALMÖ, CPC

Yngre Junior Singel
1:a William Silverberg, LINDOME BOULE KLUBB, LID
2:a Sebastian Hjortander, LINDOME BOULE KLUBB, LID
3:a Isac Gerdvall, SÖRBYÄNGENS BOULEKLUBB, SÖR
3:a Paul Johansson, SÖRBYÄNGENS BOULEKLUBB, SÖR

Minior Singel
1:a Ivar Liljegren, DJURGÅRDENS IF BOULEFÖRENING, DIF
2:a Emil Blombäck, KALIX BOULE KLUBB, KLX
3:a Hjalmar Liljegren, DJURGÅRDENS IF BOULEFÖRENING, DIF
3:a Lava Franck, SSK GOTHENBURG BOULE BANGERS, GBB

Junior Trippel
1:a Rebecka Bergström, Emil Boman, Oliver Qvarnström, KLUBBMIXADES KLUBB, MXD
2:a Emma Bergström, Simon Åkesson, Loo Stening, KLUBBMIXADES KLUBB, MXD
3:a Jack Jansson Carlsson, Lars Nilmark, Gustav Oskarsson, ÖDENÄS IDROTTSFÖRENING, ÖDE
3:a Nanna Boström, Caroline Carlen, Daniel Eriksson, LINDOME BOULE KLUBB, LID

Yngre Junior Trippel
1:a Filip Brazée, Sebastian Hjortander, William Silverberg, LINDOME BOULE KLUBB, LID
2:a Adina Gerdvall, Isac Gerdvall, Carl Nordström, SÖRBYÄNGENS BOULEKLUBB, SÖR
3:a Simon Balsby, Niklas Berntsson, Martin Hallgren, ÖDENÄS IDROTTSFÖRENING, ÖDE
3:a Emma Bernström, Paul Johansson, Cajsa Qvarnström, SÖRBYÄNGENS BOULEKLUBB, SÖR

Minior Trippel
1:a Ivar Liljegren, Hjalmar Liljegren, Lava Franck, KLUBBMIXADES KLUBB, MXD
2:a Linn Callderyd, Emelie Csapo, Kajsa Lunman, LINDOME BOULE KLUBB, LID
3:a Rasmus Gustavsson Engdahl, Emmelie Gustavsson Engdahl, Mose Gerdvall, SÖRBYÄNGENS BOULEKLUBB, SÖR
3:a Sara Andersson, Freja Terestchenko, Pontus Terestchenko, BOO SPORT KLUBB, BOO

Junior Dubbel
1:a Thor Andreas Hjelm, Loo Stening, COCCINELLE PETANQUE CLUB MALMÖ, CPC
2:a Emma Bergström, Rebecka Bergström, BOULE VON PLATEN, BVP
3:a Oliver Qvarnström, Amanda Sandström, SÖRBYÄNGENS BOULEKLUBB, SÖR
3:a Lars Nilmark, Gustav Oskarsson, ÖDENÄS IDROTTSFÖRENING, ÖDE

Yngre Junior Dubbel
1:a Sebastian Hjortander, William Silverberg, LINDOME BOULE KLUBB, LID
2:a Emma Bernström, Adina Gerdvall, SÖRBYÄNGENS BOULEKLUBB, SÖR
3:a Simon Balsby, Martin Hallgren, ÖDENÄS IDROTTSFÖRENING, ÖDE
3:a Johan Hallgren, Erik Oskarsson, ÖDENÄS IDROTTSFÖRENING, ÖDE

Minior Dubbel
1:a Hjalmar Liljegren, Ivar Liljegren, DJURGÅRDENS IF BOULEFÖRENING, DIF
2:a Linn Callderyd, Kajsa Lunman, LINDOME BOULE KLUBB, LID
3:a Rasmus Gustavsson Engdahl, Emmelie Gustavsson Engdahl, SÖRBYÄNGENS BOULEKLUBB, SÖR
3:a Sara Andersson, Noah Duvenfelt, BOO SPORT KLUBB, BOO