Hoppa till sidans innehåll
Skip Navigation Links
SM 2017
Nyheter
Inbjudan
Program
Anmälan
Logi
Destinationsinfo
Kontakt
Seedningar
Lottning
Lag per klass
Lag per klubb
Deltagarlista per klubb
Spelarguider
Ungdomsklasserna
Beställ matchinfo
Resultat
Klubb- och Medaljliga
Skip Navigation Links
SM 2016Expand SM 2016
Skip Navigation Links
SM 2015Expand SM 2015
Skip Navigation Links
SM 2014Expand SM 2014
Skip Navigation Links
SM 2013Expand SM 2013
Skip Navigation Links
SM 2012Expand SM 2012
Skip Navigation Links
SM 2011Expand SM 2011
Skip Navigation Links
SM 2010Expand SM 2010
Skip Navigation Links
SM 2009Expand SM 2009
Skip Navigation Links Skip Navigation Links
Logga in

SM-Resultat

Till slutspelsresultat från 8-del

Skytte Öppen
1:a Rickard Nilsson, Coccinelle PC
2:a Jessica Johansson, Hvetlanda BC
3:a Mats Lindström, Skönsbergs BK
3:a Håkan Berg, Lindome BK

Skytte Dam
1:a Annika Fjelkner, Lindome BK
2:a Matilda Boström, Coccinelle PC
3:a Monica Eriksson, Lejonkulan PC
3:a Jenny Hamberg, Boo SK

Skytte Junior
1:a Alexander Norin, Lindome BK
2:a Daniel Eriksson, Lindome BK
3:a Rebecka Bergström, Boule von Platen
3:a Thor Andreas Hjelm, Nobel Petanque

Öppen Mixed
1:a Jessica Johansson, Fredrik Wilhelmsson, HVETLANDA BOULE CLUB, HVE
2:a Henrik Hugosson, Sara Lindelöf, LINDOME BOULE KLUBB, LID
3:a Charlotta Brohult, Niklas Marklund, BK SITTING BOULE, SIT
3:a Ann- Charlott Bromér, Bill Jönsson, ÅSTORPS BJÖRNBOULARE, ÅST

V55 Mixed
1:a Carina Janson, Clas Janson, SÄLLSKAPET QUATRE BOULES, QUA
2:a Lee Ekström, Catharina Wiberg, FAGERSJÖ PS, FPS
3:a Göran Sandell, Anita Sidhagen, BOULE VON PLATEN, BVP
3:a Ronnie Andersson, Karin Morän, KULLTORPS BOULE KLUBB, KLL

V65 Mixed
1:a Anita Claesson, Rolf Claesson, CLUB BOULE BONBON SKÖVDE, BON
2:a Bengt Börjesson, Gertrud Börjesson, BOO SPORT KLUBB, BOO
3:a Irma Gustavsson, Roland Gustavsson, LEJONKULAN PETANQUE CLUB, LEJ
3:a Bertil Ryberg, Britta Säfsten, BOLLEBOULE, BOL

Öppen Singel
1:a Rickard Nilsson, COCCINELLE PETANQUE CLUB MALMÖ, CPC
2:a Pablo Patron, BOULEKLUBBEN SMÅLÄNNINGEN, SMÄ
3:a Albin Plantin, SIBIRIEN CLUB PETANQUE, SCP
3:a Bo Haraldsson, LINDOME BOULE KLUBB, LID

Dam Singel
1:a Emma Köhalmi, COCCINELLE PETANQUE CLUB MALMÖ, CPC
2:a Eva Karlsson, CALMAR PETANQUE KLUBB, CAL
3:a Jannica Nilsson, ESLÖVS PETANK, ESL
3:a Tove Orrbeck, SSK GOTHENBURG BOULE BANGERS, GBB

V55 Singel
1:a Simon Cohen, MPK LA BOULE D OR, LBO
2:a Anders Tapper, SÄLLSKAPET QUATRE BOULES, QUA
3:a Sven Sandin, FAGERSJÖ PS, FPS
3:a Arne Bengtsson, BOULE KLUBBEN KÄRNAN, KÄR

V65 Singel
1:a Inger Lydén, BOULE KLUBBEN KÄRNAN, KÄR
2:a Wolf Karsten, BOULE KLUBBEN KNUFF, KNF
3:a Bernt Karlsson, TELGE BOULE-SELLSKAP, TEL
3:a Lars Rahme, STOCKHOLMS BOULEKLUBB, SBK

Öppen Trippel
1:a Björn Johansson, Albin Plantin, Jens Terestchenko, SIBIRIEN CLUB PETANQUE, SCP
2:a Håkan Hallberg, Henri von Eggers Patron, Viktor von Eggers Patron, MPK LA BOULE D OR, LBO
3:a Anders Csapó, Carljohan Möller, Lennart Wahlberg, SKATÅS BOULE KLUBB, SKT
3:a Peter Bengtsson, Leif Bäckström, Björn Johansson, MARIA BOULEKLUBB, MAR

Dam Trippel
1:a Ann Callderyd, Tove Orrbeck, Anna Theander, SSK GOTHENBURG BOULE BANGERS, GBB
2:a Nanna Boström, Annika Fjelkner, Sara Lindelöf, LINDOME BOULE KLUBB, LID
3:a Birgitta Bengtsson, Sandra Jönsson, Nina Roth, ÅSTORPS BJÖRNBOULARE, ÅST
3:a Camilla Csapó, Marli Pettersson, Helene Widing, SKATÅS BOULE KLUBB, SKT

V55 Trippel
1:a Ronny Andersson, Bengt Ferhm, Mona Ferhm, L H FJÄDERN BOULE CLUB, FJÄ
2:a Åke Börjesson, Jürgen Koch, Ulf Lindström, HÄLLESÅKER IF, HÄL
3:a Jan-Olof Caspersson, Lars-Gunnar Krantz, Kjell Petersen, KRONÄNGS IF, KIF
3:a Birgitta Boholm, Tommy Boholm, Leif Eklöf, KAJUTAN BOULE CLUB, KAJ

V65 Trippel
1:a Wolf Billström, Erling Hongell, Gerhard Socnik, BOO SPORT KLUBB, BOO
2:a Egon Håkansson, Ann-Britt Johansson, Erland Johansson, BOULE SÄLLSKAPET SMEDKULAN, SME
3:a Douglas Adolfsson, Stig Johansson, Gert Olsson, VARBERGS BK KULKNAPPEN, VAR
3:a Olle Fredriksson, Margareta Larsson, Stig Larsson, TIBRO BOULESÄLLSKAP DÉJA` VU, TIB

Öppen Dubbel
1:a Måns Daniel, Erik Lööf-Ekström, BOULESJEVIKERNA, BSJ
2:a Björn Johansson, Albin Plantin, SIBIRIEN CLUB PETANQUE, SCP
3:a Jessica Johansson, Fredrik Wilhelmsson, HVETLANDA BOULE CLUB, HVE
3:a Patrik Andersson, Stefan Giza, LINDOME BOULE KLUBB, LID

Dam Dubbel
1:a Annika Fjelkner, Sara Lindelöf, LINDOME BOULE KLUBB, LID
2:a Kerstin Hopman, Pia Terestchenko, BOO SPORT KLUBB, BOO
3:a Camilla Csapó, Maria Wallman, SKATÅS BOULE KLUBB, SKT
3:a Linda Bengtsson, Eva Carlsson, MPK LA BOULE D OR, LBO

V55 Dubbel
1:a Simon Cohen, Jonny Patron, MPK LA BOULE D OR, LBO
2:a Leif Ljungsryd, Anders Tapper, SÄLLSKAPET QUATRE BOULES, QUA
3:a Jan Asp, Lars Finné, HALMSTAD PETANK, HPK
3:a Knut Karlsson, Christer Swenson, BOULE KLUBBEN KÄRNAN, KÄR

V65 Dubbel
1:a Yngve Ahl, Lars Ekh, OSKARSHAMN BOULE CLUB, OSK
2:a Arne Bjelk, Erik Nilsson, SÄLLSKAPET QUATRE BOULES, QUA
3:a Lisbeth Stensson, Sven-Uno Stensson, TVÅÅKERS BOULEKLUBB, TVÅ
3:a Bo Nilsson, Bengt Rosvall, L H FJÄDERN BOULE CLUB, FJÄ

Junior Mixed
1:a Thor Andreas Hjelm, Fenja Oredsson, NOBEL PETANQUE, NOB
2:a Sigurd Falk, Tea Falk, NOBEL PETANQUE, NOB
3:a Nanna Boström, Nicklas Carlén, LINDOME BOULE KLUBB, LID
3:a Amanda Sandström, Loo Stening, SÖRBYÄNGENS BOULEKLUBB, SÖR

Yngre Junior Mixed
1:a Caroline Carlen, Daniel Eriksson, LINDOME BOULE KLUBB, LID
2:a Frida Laagen, Gustav Blomqvist, KLUBBMIXADE LAG FÖR UNGDOM UTAN GRÄNSER, MXD
3:a Carl Nordström, Cajsa Qvarnström, SÖRBYÄNGENS BOULEKLUBB, SÖR
3:a Adina Gerdvall, Isac Gerdvall, SÖRBYÄNGENS BOULEKLUBB, SÖR

Minior Mixed
1:a Klara Eckeborn, Lukas Johansson, BOULEKLUBBEN BLÄCKFISKEN , BLÄ
2:a Ludvig Göransson, Ida Persson, BOULEKLUBBEN BLÄCKFISKEN , BLÄ
3:a Emelie Csapo, Sebastian Hjortander, LINDOME BOULE KLUBB, LID
3:a Cecilia Carlén, Filip Giza, LINDOME BOULE KLUBB, LID

Junior Singel
1:a Thor Andreas Hjelm, NOBEL PETANQUE, NOB
2:a Nicklas Carlén, LINDOME BOULE KLUBB, LID
3:a Loo Stening, SÖRBYÄNGENS BOULEKLUBB, SÖR
3:a Gustav Oskarsson, ÖDENÄS IDROTTSFÖRENING, ÖDE
1/4: Rebecka Bergström, BOULE VON PLATEN, BVP
1/4: Amanda Sandström, SÖRBYÄNGENS BOULEKLUBB, SÖR
1/4: Emma Bergström, BOULE VON PLATEN, BVP
1/4: Adam Nilsson, SÖRBYÄNGENS BOULEKLUBB, SÖR

Yngre Junior Singel
1:a Daniel Eriksson, LINDOME BOULE KLUBB, LID
2:a Tobias Svensson, KÄVLINGE BS, KÄV
3:a Erik Oskarsson, ÖDENÄS IDROTTSFÖRENING, ÖDE
3:a Gustav Blomqvist, BK RÖVAREKULAN, RVK
1/4: Jon Eriksson, LEJONKULAN PETANQUE CLUB, LEJ
1/4: Emelie Karlsson, SKARA PETANQUE CLUB, SKA
1/4: Simon Åkesson, BK RÖVAREKULAN, RVK
1/4: Jakob Josefsson, LINDOME BOULE KLUBB, LID

Minior Singel
1:a Ivar Liljegren, DJURGÅRDENS IF BOULEFÖRENING, DIF
2:a Markus Andersson, ÖDENÄS IDROTTSFÖRENING, ÖDE
3:a Emma Bernström, SÖRBYÄNGENS BOULEKLUBB, SÖR
3:a Sebastian Hjortander, LINDOME BOULE KLUBB, LID
1/4: Hjalmar Liljegren, DJURGÅRDENS IF BOULEFÖRENING, DIF
1/4: Douglas Gren, KÄVLINGE BS, KÄV

Junior Trippel
1:a Adam Nilsson, Anders Bernström, Amanda Sandström, SÖRBYÄNGENS BOULEKLUBB, SÖR
2:a Emma Bergström, Rebecka Bergström, Anton Carlsson, BOULE VON PLATEN, BVP
3:a Jack Jansson Carlsson, Lars Nilmark, Gustav Oskarsson, ÖDENÄS IDROTTSFÖRENING, ÖDE
3:a Sigurd Falk, Thor Andreas Hjelm, Fenja Oredsson, NOBEL PETANQUE, NOB

Yngre Junior Trippel
1:a Johan Berntsson, Rasmus Edqvist, Johan Hallgren, ÖDENÄS IDROTTSFÖRENING, ÖDE
2:a Caroline Carlen, Daniel Eriksson, Jakob Josefsson, LINDOME BOULE KLUBB, LID
3:a Adina Gerdvall, Isac Gerdvall, Carl Nordström, SÖRBYÄNGENS BOULEKLUBB, SÖR
3:a Emma Bernström, Paul Johansson, Felix Silverberg, KLUBBMIXADE LAG FÖR UNGDOM UTAN GRÄNSER, MXD
1/4: Gustav Blomqvist, Emil Boman, Simon Åkesson, BK RÖVAREKULAN, RVK
1/4: Niklas Berntsson, Emil Edqvist, Erik Oskarsson, ÖDENÄS IDROTTSFÖRENING, ÖDE

Minior Trippel
1:a Filip Brazée, Linn Callderyd, Sebastian Hjortander, LINDOME BOULE KLUBB, LID
2:a Cecilia Carlén, Filip Giza, Simon Olsson, LINDOME BOULE KLUBB, LID

Junior Dubbel
1:a Nicklas Carlén, Alexander Norin, LINDOME BOULE KLUBB, LID
2:a Sigurd Falk, Thor Andreas Hjelm, NOBEL PETANQUE, NOB
3:a Lars Nilmark, Gustav Oskarsson, ÖDENÄS IDROTTSFÖRENING, ÖDE
3:a Amanda Sandström, Loo Stening, SÖRBYÄNGENS BOULEKLUBB, SÖR
1/4: Anders Bernström, Oliver Qvarnström, SÖRBYÄNGENS BOULEKLUBB, SÖR
1/4: Emma Bergström, Rebecka Bergström, BOULE VON PLATEN, BVP

Yngre Junior Dubbel
1:a Daniel Eriksson, Jakob Josefsson, LINDOME BOULE KLUBB, LID
2:a Emil Boman, Simon Åkesson, BK RÖVAREKULAN, RVK
3:a Johan Hallgren, Jack Jansson Carlsson, ÖDENÄS IDROTTSFÖRENING, ÖDE
3:a Johan Berntsson, Rasmus Edqvist, ÖDENÄS IDROTTSFÖRENING, ÖDE
1/4: Emma Bernström, Paul Johansson, KLUBBMIXADE LAG FÖR UNGDOM UTAN GRÄNSER, MXD
1/4: Isac Gerdvall, Carl Nordström, SÖRBYÄNGENS BOULEKLUBB, SÖR
1/4: Niklas Berntsson, Emil Edqvist, ÖDENÄS IDROTTSFÖRENING, ÖDE
1/4: Gustav Blomqvist, William Silverberg, KLUBBMIXADE LAG FÖR UNGDOM UTAN GRÄNSER, MXD

Minior Dubbel
1:a Filip Brazée, Sebastian Hjortander, LINDOME BOULE KLUBB, LID
2:a Ludvig Göransson, Lukas Johansson, BOULEKLUBBEN BLÄCKFISKEN , BLÄ
3:a Linn Callderyd, Simon Olsson, LINDOME BOULE KLUBB, LID
3:a Hjalmar Liljegren, Ivar Liljegren, DJURGÅRDENS IF BOULEFÖRENING, DIF