Hoppa till sidans innehåll
Skip Navigation Links
SM 2017
Nyheter
Inbjudan
Program
Anmälan
Logi
Destinationsinfo
Kontakt
Seedningar
Lottning
Lag per klass
Lag per klubb
Deltagarlista per klubb
Spelarguider
Ungdomsklasserna
Beställ matchinfo
Resultat
Klubb- och Medaljliga
Skip Navigation Links
SM 2016Expand SM 2016
Skip Navigation Links
SM 2015Expand SM 2015
Skip Navigation Links
SM 2014Expand SM 2014
Skip Navigation Links
SM 2013Expand SM 2013
Skip Navigation Links
SM 2012Expand SM 2012
Skip Navigation Links
SM 2011Expand SM 2011
Skip Navigation Links
SM 2010Expand SM 2010
Skip Navigation Links
SM 2009Expand SM 2009
Skip Navigation Links Skip Navigation Links
Logga in

SM-Resultat

Skytte Öppen

1. Björn Ivarsson                 SCP               32p

2. Carl-Johan Möller            LID                29p

3. Jimmy Löf                        HPK              27p

3. Rickard Nilsson               CPC              35p

5. Henrik Hugosson             CPC

5. Jessica E Johansson         HVE

5. Alexander Norin              LID

5. Joakim Andersson            CPC

 

Skytte Junior

1. Måns Daniel                     BSJ                34p

2. Jessica Johansson             HVE              25p

3. Alexander Norin              LID                20p

3. Dag Andersson                EBP               19p

5. Fredrik Wilhelmsson        HVE

5. Fredrik Holmqvist            LID

5. Lars Nilsmark                  ÖDE

5. Anton Oscarsson             ÖDE

Alla resultat

 

 

Mixed Junior

1. Sara Brazée, Alexander Norin, LID

2. Debora Ericson, Rickard Strandberg, LID

3. André Karlsson, Lisa Milton, TBG

4. Oskar Augustsson, Amanda Sandström, SÖR

5. Dag Andersson, Anna-Maria Ericsson, EBP

5. Pierre Karlsson, Ida Pedersen, TBG

Slutspelet 

 

Mixed Yngre Juniorer

1. Nanna Boström, Niklas Brazée, LID

2. Nicklas Carlén, Louisa Mellberg, LID

3. Lisa Nilsson, Frans Oredsson, NOB

4. Louise Frick-Sveen, Patrik Wilhelmsson, HVE

5. Caroline Carlen, Daniel Eriksson, LID

5. Tea Falk, Sigurd Falk, NOB

5. Fanny Bergetoft, Erik Svedberg, SÖR
Slutspelet

 

Mixed Minior

1. Ludivig Göransson, Ida Persson, GÄV

2. Filip Brazée, Cecilia Carlén, LID

3. Linn Callderyd, Sebastian Hjortander, LID

4. Mattias Larsson, Norea Larsson, KLX

5. Adina Gerdvall, Isac Gerdvall, SÖR

Slutspelet 

 

 

Mixed V65

1. Anita Utterström, Rune Utterström LUL

2. Yngve Dahlbom, Inga Lill Johansson  DAL

3. Nils Fransson, Inga May Pettersson  ZEF

4. Hilding Frank, Ulla Frank  BRX

5. Margareta Melin-Sederholm, Edvard Sederholm  TRO

5. Bengt Börjesson, Gertrud Börjesson  LFL

5. Britt Frånberg, Carl-Eric Grahn  SUN

5. Eva Olsson, Folke Olsson  ÅRE
Slutspelet

 

Mixed V55

1.  Kenneth Nordh, Lotta Nordh FPS

2.  Ann Granath, Hans Granath  GTI

3.  May_Britt Andersson, Ove Holm  SKA

4.  Anders Nyström, Åse Nyström  BOD

5. Wolf Karsten, Irene Svensson  KNF

5. Inger Årnfelt, Lars-Erik Årnfelt  RPC

5. Iwona Eriksson, Leif Eriksson  BRO

5. Kerstin Hedehag, Tomas Holmin  SKÖ
Slutspelet

 

Mixed Öppen

1.  Rickard Jacobsson, Sara Lindelöf LBO

2.  Monika Andersson, Lars Cato   ESL

3  Sussane Månsson, Carl Johon Möller LID

4. Björn Ivarsson, Sofia Persson SCP

5. Stefan Blom, Kicki Wahlberg  BBS

5. Laila Friis, Kenneth Köhalmi  CPC

5. Annika Fjelkner, Stefan Holmström  LBO

5. Henrik Hugosson, Monica Kristiansson  CPC
Slutspelet


Singel Junior

1. Adam Nilsson SÖR

2. Oskar Augustsson SÖR

3. Jennifer Andersson Persson SKÖ

4. Fredrik Andersson ÖDE

5. Daniel Hopman BSJ

5. Johan Bredin LEJ

5. Lisa Claesson BKS

5. Edvard Eriksson ÖDE
Slutspelet

 

Singel Yngre Junior

1. Alexander Norin LID

2. Tea Falk NOB

3. Gustav Oskarsson ÖDE

4. Nicklas Carlén LID

5. Amanda Sandström SÖR

5. Loo Stening SÖR

5. Lars Nilmark ÖDE

5. Stefan Schönhult TBG
Slutspelet

 

Singel Minior

1. Sebastian Hjortander LID

2. Jimmie Ekholm SUN

3. Erik Oskarsson ÖDE

4. Martin Karlsson EBP

5. Niklas Larsson EBP

5. Ivar Liljegren IPS

5. Norea Larsson KLX

5. Markus Andersson ÖDE
Slutspelet


Singel Öppen

1. Thoma Wiede, HPK, HALMSTAD PETANK, HALMSTAD

2. Alex Linquist, CPC, COCCINELLE PETANQUE CLUB MALMÖ

3. Markel Sjöström, BSJ, BOULESJEVIKERNA, STOCKHOLM

4. Björn Ivarsson, SCP, SIBIRIEN CLUB PETANQUE, SOLNA

5. Lotta Larsson, MAR, MARIA BK , STOCKHOLM

5. Mattias Thorell, POM, CLUB BOULE LA POMME DE PIN, DALSJÖFORS

5. Bill Jönsson, ÅST, ÅSTORPS BJÖRNBOULARE, ÅSTORP

5. Kenneth Köhalmi, CPC, COCCINELLE PETANQUE CLUB MALMÖ
Slutspelet

 

Singel Dam

1. Isabelle Darmanin, LEJ, LEJONKULAN PETANQUE CLUB, LINKÖPING

2. Kerstin Hopman, BSJ, BOULESJEVIKERNA, STOCKHOLM

3. Johanna Nilsson, RPC, ROXEN PETANQUE CLUB,  LINKÖPING

4. Frida Arvidsson, HPK, HALMSTAD PETANK, HALMSTAD

5. Anna Thomasson, BSJ, BOULESJEVIKERNA, STOCKHOLM

5. Ingalill Halvarsson, NIL, MoPS HERR NILSON,  UPPSALA

5. Gitten Råsander, LEJ, LEJONKULAN PETANQUE CLUB, LINKÖPING

5. Monica Kristiansson, CPC, COCCINELLE PETANQUE CLUB MALMÖ
Slutspelet

 

Singel V55

1. Hannu Lilja, SBK, STOCKHOLMS BOULEKLUBB

2. Sten Ek, BSJ, BOULESJEVIKERNA, STOCKHOLM

3. Jan Borgö, GRI, GRIPSHOLMS BOULE SÄLLSKAP, MARIEFRED

4. Sven Sandin, FPS, FAGERSJÖ PS, NACKA

5. Karl-Gustav Lindblom, BLK, BOLLNÄS BOULEKLUBB

5. Tommy Andersson, TBG, TYRINGE BOULEGETINGARNA

5. Håkan Paaske, LBO, MPK LA BOULE D'OR , MALMÖ

5. Bengt-Åke Fors, CAR, CARL XIV JOHAN PETANQUE CLUB, KARLSBORG
Slutspelet

 

Singel V65

1. Carlos Soto, HVE, HVETLANDA BOULE CLUB

2. Göte Andersson, ALM, ALMEDALENS BOULEKLUBB, VISBY

3. Hasse Lindberg, SBK, STOCKHOLMS BOULEKLUBB

4. Jan Berndtsson, LEJ, LEJONKULAN PETANQUE CLUB, LINKÖPING

5. Egon Karlsson, WWI, WEST WINDS IDROTTSKLUBB, LANDSKRONA

5. Nils Fransson, ZEF, BOULEKLUBBEN ZEFYR KUNGSBACKA

5. Åke Vallin, GBC, GULDSTADENS BOULE CLUB, SKELLEFTEÅ

5. Erling Hongell, BOO,  BOO SPORT KLUBB, STOCKHOLM
Slutspelet


Trippel Junior

1. Fredrik Andersson, Edvard Eriksson, Anton Oskarsson, ÖDE, Ödenäs IF, Alingsås

2. Fredrik Holmqvist, Tobias Johansson, Rickard Stranberg, LID, Lindome BC

3. Oskar Augustsson, Adam Nilsson, Amanda Sandström, SÖR, Sörbyängens BC, Örebro

4. Sigurd Falk, Samuel Jammeh, Fenja Oredsson, NOB, Nobel Petanque, Malmö

5. Linus Engman, Love Engman, Irma Olofsson, NOR, BS Nordboulen, Umeå

5. Dag Andersson, Mattias Larsson, Robin Sjöberg, EBP, Eskilstuna BPS
Slutspelet

 

Trippel Yngre Junior

1. Oliver Qvarnström, Loo Stening, Erik Svedberg, SÖR, Sörbyängens BC, Örebro

2. Niklas Brazée, Erik Haugen, Alexander Norin, LID, Lindome BC

3. Nanna Boström, Nicklas Carlén, Daniel Eriksson, LID, Lindome BC

4. Jessica Karlsson, Linus Milton, Ida Pedersen, TBG, Tyringe Boulegetingarna

5 Jonas Degerman, Jack Jansson Carlsson, Magnus Wässmar ÖDE, Ödenäs IF, Alingsås

5 Emma Bergström, Rebecka Bergström, Boule van Platen, Motala,

   Louise Frick-Sveen, HVE, Hvetlanda BC
Slutspelet

 

Trippel Minior

1. Lukas Johansson, Viktor Johansson, Bill Sandström, GÄV, BK Bläckfisken, Gävle

2. Erik Oskarsson, Markus Andersson,  ÖDE Ödenäs IF  Jimmie Ekholm SUN, Sundsvall BC

3. Linn Callderyd, Cecilia Carlén, Sebastian Hjortander, LID, Lindome BC

4. Fanny Bergetoft, Isa Olofsson-Lindberg,  Evelina Sandström, SÖR, Sörbyängens BC, Örebro

5. Adina Gerdvall, Isac Gerdvall, Carl Nordström, SÖR, Sörbyängens BC, Örebro
Slutspelet

 

Trippel V65

1. Hilbert Björkdahl, Bruno Robeling, Carlos Soto, HVE, Hvetlanda BC

2. Bertil Ryberg, Östen Rydell, Britta Säfsten, BOL, Bolleboule, Bollebygd
3. Gyula Csapo, Kurt Karlsson, Bertil Lindqvist, BER, Bergums IF, Olofstorp

4. Irma Gustavsson, Roland Gustavsson , Nils Sandell, LEJ, Lejonkulan PC, Linköping 

5. Nils Fransson, Uno Gustafsson, Per-Inge Malm, ZEF, BK Zefir Kungsbacka

5. Kjell Hed, Ulla Resare, Ulf Zetterlund, MOR, Mora-Osra BS, Mora

5. Bertil Ohlsson, Marita Ohlsson, Åke Wiktorsson, DAL, Dalsjöfors GOIF, Dannike

5. Nils Gauffin, Erling Hongell, Gerhard Socnik, BOO, Boo Sport Klubb, Stockholm
Slutspelet

 

Trippel V55

1. Ulf Eriksson, Karl-Gustav Lindblom, Gunnar Sigvardsson, BLK, Bollnäs BK

2. Birgitta Boholm, Tommy Boholm, Bosse Hedlund, KAJ, Kajutan BC, Nynäshamn

3. Leif Eklöf, Lee Ekström, Sven Sandin, FPS, Fagersjö PS, Nacka

4. Bernt Johansson, Benny Martinsson , Anders Nyström, BOD, IF Bodens Petanque Arctique

5. Tommy Jönsson, Wolf Karsten, Sven-Åke Svensson, KNF, BK Knuff, Halmstad

5. Leif Abrahamsson, Ingmar Stoor, Lotta Stoor, TEL, Telge BS, Södertälje

5. John Eriksson, Christer Fundin, Alf Selberg, TBC

5. Kjell Ahlbin, Leif Bergvall, Johnny Pettersén, BRX, BC Bordeaux, Eskilstuna
Slutspelet

 

Trippel Dam

1. Birgitta Ekroth, Jenny Hamberg, Pia Terestchenko, BOO,  Boo Sport Klubb, Stockholm

2. Annelie Behring, Ann-Charlott Bromér, Lisa Claesson, BKS, BK Strand Hjo

3. Matilda Boström, Emma Köhalmi, Elisabet Larsson, CPC, Coccinelle PC, Malmö

4. Laila Böcker, Agneta Ljungberg, Birgitta Nordfors, MTK, För Mataki-Boule Kullabyden

5. Monica Eriksson, Eva Padashifard, Sofie Padashifard, LEJ, Lejonkulan PC, Linköping 

5. Eva-Karin Ingelstedt, Anna Lagerkvist, Maria Pedersen, TBG, Tyringe Boulegetingarna

5. Jessica Larsson, Linda Näslund, Åsa Tengström, HED, Hedemora BS

5. Anita Persson, Helene Wesslander, CAR,  Carl XIV Johan PC,  Karlsborg
Slutspelet

 

Trippel Öppen

1.  Björn Ivarsson, Björn Johansson, Albin Plantin,SCP, Sibirien CP, Solna

2.  Simon Cohen, Henri von Eggers Patron, Viktor von Eggers Patron, LID, Lindome BC

3. Joachim Andersson, Kristian Lilja, Rickard Nilsson, CPC, Coccinelle PC, Malmö

4. Martin Persson, Anders Pramholt, Roger Svensson, RON, Ronneby BC, Ronneby

5. Daniel Andersson , Esko Sedergren, Patrik Thelaus, SKÖ, Skönbergs BK, Sundsvall

5. Mats Lindström, Mikael Rännar, Magnus Sandberg, NOR, BS Nordboulen, Umeå

5. Kristian Ejvegård Eklund, Lotta Larsson , Niklas Marklund, MAR, Maria BK, Stockholm

5. Sten Alstander, Larry Berthelsen, Magnus Karlsson, UNI, BK Union, Motala
Slutspelet


Dubbel Öppen

1. Joachim Andersson, Kristian Lilja, CPC
2. Björn Ivarsson, Björn Johansson, SCP
3. Patrik Andersson, Stefan Holmström, LBO
4. Henrik Hugosson, Kenneth Köhalmi, CPC
5. Kenny Nilsson, Fredrik Österlund, NOB
5. Jessica Johansson, Fredrik Wilhelmsson, HVE
5. Maths Lind, Niklas Marklund, MAR
5. Anders Csapó, Carl Johan Möller, LID
Slutspelet

 

Dubbel Dam

1. Annelie Behring, Ann-Charlott Bromér, BKS
2. Lena Hansen, Charlotte Sällbom, SUN
3. Pia Terestchenko, Maria Zani, BOO
4. Anna-Lena Ericsson, Iiris Heinonen, EBP
5. Eva-Karin Ingelstedt, Anna Lagerkvist, TBG
5. Mariana Gustafsson, Eva Sveen, HVE
5. Tine Bissessar, Kicki Wahlberg, BBS
5. Lisa Köhalmi, Gun Heidenreich, EBS
Slutspelet

 

Dubbel V55

1. Tommy Jönsson, Wolf Karsten, KNF
2. Göran Eliasson, Adalbert Kamerer, FPS
3. Rudolf Jarz, Claes Svensson, SAN
4. Mona Dahlin, Lennart Rasmusson, KÄR
5. Christer Larsson, Anders Tapper, QUA
5. Dag Backström, Rolf Lidén, SKT
5. Rolf Bonäs, Jan Johansson, LBJ
5. Anita Claesson, Rolf Claesson, BON

Slutspelet

Dubbel V65

1. Arne Käll, Sven Lövgren, TIB
2. Bengt Börjesson, Hans Larsson, LFL
3. Bertil Ryberg, Östen Rydell, BOL
4. Rolf Nilsson, Stig Sundström, BOD
5. Sivert Eriksson, Ingemar Karlsson, SKA
5. Börje Fransson, Ove Löfgren, SKA
5. Irma Gustavsson, Roland Gustavsson, LEJ
5. Wolf Billström, Bengt Lind, TBC
Slutspelet

 

Dubbel Junior

1. Oskar Augustsson, Adam Nilsson, SÖR
2. Dag Andersson, Mattias Larsson, EBP
3. Edvard Eriksson, Anton Oskarsson, ÖDE
4. John Hedengren, Daniel Hopman, BSJ
5. Fredrik Holmqvist, Rickard Strandberg, LID
5. Pierre Karlsson, Jonatan Nilsson, TBG
5. Dennis Fransson Bergetoft, Amanda Sandström, SÖR
5. Nils Kjellman, Rasmus Kling, LEJ
Slutspelet

 

Dubbel Yngre Junior

1. Niklas Brazée, Alexander Norin, LID

2. Oliver Qvarnström, Loo Stening, SÖR
3. Nicklas Carlén, Daniel Eriksson, LID
4. Lars Nilmark, Gustav Oskarsson, ÖDE
5. Emma Bergström, Rebecka Bergström, BVP
5. Louise Frick-Sveen, Anton Carlsson, HVE
5. Nanna Boström, Caroline Carlen, LID
5. Jessica Karlsson, Ida Pedersen, TBG
Slutspelet

 

Dubbel Minor

1. Markus Andersson, Erik Oskarsson, ÖDE
2. Martin Karlsson, Niklas Larsson, EBP
3. Linn Callderyd, Sebastian Hjortander, LID
4. Ludvig Göransson, Lukas Johansson, GÄV
5. Filip Brazée, Cecilia Carlén, LID
5. Fanny Bergetoft, Isa Olofsson-Lindberg, SÖR
Slutspelet

skriven av - Eric Ericsson